Look

25.3. - Jedeme pro Sebíka
Policie ČR - fyzické testy
Lyžařský kurz 2.B - 2024
Stubai 2024
Maturitní ples tříd 4.A.B - 9.12.2023

 

Záznam z 24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v České republice

Ve dnech 24. a 25. září 2018 se vedení školy zúčastnilo 24. zasedání Valného shromáždění Sítě přidružených škol UNESCO v ČR v Hlinsku. Akce se konala pod záštitou Ing. Bohumila Bernáška, člena Rady Pardubického kraje za oblast školství. Jednání se konalo v Multifunkčním centru Hlinsko. Úvodní vystoupení zahájil RNDr. Rostislav Dvořáček, ředitel hostitelské školy, a poté proběhla i vystoupení významných hostů - pánů Miroslava Krčila, DiS., starosty města Hlinsko a prof. PhDr. Stanislava Štecha, CSc., předsedy České komise pro UNESCO.

Další částí programu byl blok tematických prezentací, kde PhDr. Ilona Vojancová z Národního památkového ústavu, Správy souboru lidových staveb Vysočina přednesla přednášku na téma: „Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku“. Následně prof. PhDr. Leoš Šatava, CSc. z Ústavu etnologie, Univerzity Karlovy v Praze představil přednášku na téma „Problematika asimilace a revitalizace menšinových jazyků: aktuální trendy“.

Poté dostaly slovo vybrané školy a prezentovaly své návrhy projektů konané v rámci Týdne škol UNESCO ve školním roce 2017/2018 na téma: „Osudové osmičky v našich dějinách“ a „Sport jako prostředek k podpoře vzdělávání, zdraví, rozvoje a míru“.

Ostatní školy prezentovaly akce konané v rámci Týdne škol UNESCO ve školním roce 2017/2018 prostřednictvím plakátů, které měly nově digitální podobu, a které byly promítány ve smyčce v průběhu celého zasedání.

V odpoledních hodinách proběhly na téma: „hlinecký Betlém a pivovar Rychtář“  ve skupinách exkurze; ty pak byly  zakončeny prohlídkou školy.

Druhý den zahájila Národní koordinátorka zhodnocením stavu členské základny, představila plán činnosti Sítě na školní rok 2018/2019 a pravidla pro používání loga člena Sítě.

Další částí programu byl opět blok tematických prezentací a to: „Konflikty mezi velkými skupinami lidí a způsoby jejich řešení“ - doc. PhDr. Zdeněk Uherek, CSc., Institut sociologických studií, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova v Praze. „Mezinárodní rok periodické soustavy prvků“ - RNDr. Ing. Petr Distler, Ph.D., Katedra učitelství a didaktiky chemie, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze a poslední prezentace „Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice“ - Mgr. Martina Lehmannová, Památník Lidice.

Na závěr valné shromáždění na návrh Koordinačního týmu schválilo návrhy témat pro projekty konané v rámci Týdne škol UNESCO ve školním roce 2018/2019:

(1) Mezinárodní rok jazyků původních obyvatel
(2) Mezinárodní rok umírněnosti
(3) Mezinárodní rok periodické soustavy prvků