Novinky

Lyžařský zájezd - Rakousko, Stubai
Exkurze do ČNB - 3.A
Kulturně historická prohlídka města Prahy (Cestovní ruch 1.B)
Maturitní ples třídy 4.AB
Vánoční trhy Wroclaw
Projekt UNESCO – mír, lidská práva

 

Lyžařský zájezd - Rakousko, Stubai

 

Kulturně historická prohlídka města Prahy (Cestovní ruch 1.B)

 

Exkurze do ČNB - 3.A

Exkurze do ČNB - 3.A

20. prosince jsme navštívili Českou Národní Banku v Praze. Bylo nám umožněno nahlédnout do podzemních prostorů banky a poučit se o tom, jak bankovnictví funguje a co všechno má Česká Národní banka na starost. Mnohé jsme se dozvěděli i o její historii, o tom, kam si lidé ukládali peníze a své cennosti v průběhu století a i o tom, čím se dříve platilo. Prohlídka byla doplněna i o zajímavou ukázku ověřování pravosti bankovek pana učitele Vrabce a k tomu si každý mohl potěžkat zlatou cihlu, což byl opravdu jedinečný zážitek.

Po návštěvě banky jsme dostali příležitost nakoupit poslední dárky, především na vánočních trzích. Většina z nás sehnala přesně to, co potřebovala a nakonec jsme na Staroměstském náměstí mohli vidět rozzářený vánoční strom. Poté jsme se vrátili na nádraží a všichni v pořádku dorazili domů, bohužel bez té zlaté cihly.

Třída 3.A

 

 

Maturitní ples třídy 4.AB

 

Vánoční trhy Wroclaw

Vánoční trhy jsou už milou tradicí, která nemůže v předvánoční čas chybět a i tento rok naše škola uspořádala zájezd do Wroclawi, který se uskutečnil 14. 12. 2022. Zdejší trhy patří k největším a nejhezčím v Polsku. Wroclaw je nádherné historické město, které má kouzelnou atmosféru v adventním čase. V centru města nás přivítala vůně svařeného vína, pečených kaštanů a perníčků politých čokoládou. Vše jsme ochutnali a vychutnali s klidem, dobrou náladou a punčem v ruce J.

 

 

Projekt UNESCO – mír, lidská práva

12. 2022 jsme celá třída 3.B s panem učitelem Tomkem a paní učitelkou Hanzlovou vyrazili do Pardubic. Letos to byla již naše druhá návštěva tohoto města, tentokráte však za úplně jiným účelem. Hlavním cílem naší výpravy byl Institut Paměti národa právě v Pardubicích. Místnost, do které nás zavedli, působila spíše jako nedodělané sklepení. Ale poté, co jsme aktivovali vyfasované tablety, proměnila se místnost v interaktivní muzeum. Při prohlídce, která trvala hodinu a půl, jsme byli seznámeni s osudem Pardubic během 2. světové války a také s příběhy pamětníků, které postihla nejen nacistická nadvláda, ale také následující éra komunismu. To vše bylo pojato velice záživnou formou na principu navštěvování jednotlivých stanovišť. Tato výstava nám předala spoustu zajímavých informací a zároveň nám připomněla, že svoboda není zdarma a je třeba ji chránit. Výstava zaujala nás všechny a zanechala v nás mnoho pocitů. Po tomto skvělém zážitku následoval, tak jako vždy, rozchod. Ten nám umožnil naplnit kromě mysli i žaludek a samozřejmě i něco málo nakoupit.

Návštěva Institutu Paměti národa se nám velice líbila a těšíme se na další takové akce.

Matěj Brouček
předseda 3.B

 

 

Univerzita Olomouc - exkurze

4.AB se zúčastnila exkurze na vysokých školách v Olomouci. Exkurzi vedli bývalí studenti naší školy. Seznámili nás se studijními obory, projekty a  vysokoškolským studiem.
Zároveň jsme poznávali krásy Olomouce a vánoční trhy v předvánočním čase.

Za třídu 4.AB Mgr. Martin Vrabec   

 

"Můžeš podnikat"

Dne 8.11. se u nás konal vzdělávací program "Můžeš podnikat". Studenti třetích ročníků měli možnost vyslechnout podnikatelské příběhy pana Jiřího Volence a pana Jana Školníka. Oba pánové dokázali vtáhnout naše studenty do diskuze a ukázali jim, že s dostatkem trpělivosti a vytrvalosti, lze dosáhnout víc, než je na první pohled zřejmé.

Zpětná vazba studentů:

"Co Tě zaujalo, co nového nebo zajímavého ses dozvěděl/a":
Zaujal mě přístup pánů, jelikož byli velice ,,pouční" a bylo zajímavé vidět to, jak oni se dostali k podnikání.. hlavně, že známky ve škole nejsou vše.
 Že podnikat může každý.
Jak jsme si zkusili “vydělat” náš první milion jen tím, že jsme se nad tím za 1 minutu zamysleli.
Uspět v životě může teoreticky kdokoliv, jde o to vydržet a nebát se dělat chyby. Mít daný cíl a plán je jedna z hlavních věcí.
Zaujalo mě, že jsme měli pohled dvou rozdílných lidí a s různými životními příběhy. Líbilo se mi, že se nejednalo pouze o suchý výklad, ale o motivující a záživnou dvouhodinovou zkušenost se sympatickými lidmi. Takže děkuji za Váš čas.
Velmi mě zaujalo to jak to celé probíhalo, to jak nám pan Volenec povídal o jeho životě, o jeho " upech And downech" to jak nám ukázal, že svět není jen hezký, ale má i své tmavší strany, ze kterých se, ale dá dostat. To stejné pak pan Školník, ten to sice bral z takové více realistické stránky, ale také měl zajímavý proslov a myšlení. Tento seminář byl pro mě zároveň i naučný, a bavil mě, což se divím.
Více informací o podnikání.
Překvapilo mě, jak snadné je podnikat

 

Výměnný pobyt se školou v Appleby (UK)

Náchod – Appleby Exchange 2022

Ve čtvrtek 20. 11. jsme v Náchodě v Raisově ulici přivítali 8 studentů z městečka Appleby na severu Anglie. Začal tím tak náš společný program v rámci výměnného pobytu. Hned v pátek ráno jsme začali prohlídkou školy. Pro britské přátele jsme také připravili prezentace o naší škole, o Náchodě a o České republice, oni si pro nás nachystali prezentaci o městečku Appleby a samozřejmě o slavném britském národním parku Lake District. Hned poté jsme vlakem vyrazili do Adršpašsko-Teplických skal. Všem se nám moc líbily skalní útvary doplněné podzimním listím. Páteční večer jsme pak trávili každý po svém, což nám dalo možnost procvičit si angličtinu a pohostit britskou delegaci tradičními českými jídly, jako je svíčková na smetaně či řízek. V sobotu nás čekala stověžatá Praha. Celým naším hlavním městem nás provedla bývalá žačka naší školy, Darina. Prohlídka města byla velmi poutavá a líbila se především britským návštěvníkům. Na závěr našeho společného programu připadla prohlídka Náchodského zámku, kterou jsem vedl já. I když jsem se svým výkonem nebyl spokojen, dostalo se mi mnoha vlídných slov ze strany britských přátel.

Výměnný pobyt nám umožnil nejen procvičit si a vylepšit znalost anglického jazyka, ale také najít spoustu nových přátel. Když nadešel čas rozloučení, kdekdo měl slzu na krajíčku.
Už se moc těšíme na březen, kdy se zase všichni setkáme. Tentokráte však na britské půdě, v Appleby.

Matěj Brouček
hrdý zúčastněný

 

 

Studenti z Appleby:

There wasn’t a moment I didn’t enjoy! 

 I am very glad that I took part in the exchange as it gave me the opportunity to travel to the Czech Republic and see and experience it in a way that a tourist wouldn't by being with a family who lives there. I got the opportunity to see some amazing places I would never have thought of going to visit. 


I look forward to seeing all the Czech students again and showing them our area of the country 

I’ve tried new foods, met and learnt completely new and different people and gained confidence in travelling abroad. 

Brilliant, loving and homely environment! 

 I made many new friends over my stay and have a deeper understanding of countries outside of the UK. 

Despite the language barrier, I was received with kindness from my hosts who had never even met me.  

 

I think I have a wider view of the world and have experienced the way of life in a town and learned how to live with different people. 

I have gained some more confidence as I was staying with people I had never met before and managed to communicate despite a language barrier. 

I enjoyed myself so much and met some lovely people who were amazing! 

 

 

Adaptační a vyrovnávací kurz 2. B a 3. B v Jizerských horách

I když počasí je již zcela podzimní, vyrazili jsme s panem učitelem Chmelařem, panem učitelem Tomkem a paní učitelkou Šrůtkovou do Jizerských hor na adaptační kurz společně s 2. B. Hned první den jsme navštívili sklárny v Harrachově.  Po prohlídce, nákupu skla a obědě jsme i přes deštivé počasí zamířili k Mumlavským vodopádům. Následujícího dne, tedy v úterý, jsme začali zoologickou zahradu v Liberci. Poté jsme se zastavili v Obchodním centru Nisa, kde jsme poobědvali a také nakoupili nějaké ty dobroty, ale i knihy. Doslova vrcholem dne byl vysílač na Ještědu. Na počasí jsme měli tentokrát větší štěstí, a dostalo se nám tak impozantního výhledu na celé blízké i vzdálené okolí. Ve středu na nás čekal výšlap na nejvyšší vrchol Jizerských hor na horu Smrk. I přes nepřístupný terén jsme se k autobusu vrátili všichni ve zdraví. Cestou k penzionu jsme se zastavili u poutního místa Hejnice a v lázních Libverda. Čtvrtek byl ve znamení sportu. Dopoledne jsme se věnovali sportovním aktivitám u penzionu, odpoledne jsme zavítali do plaveckého bazénu v Jablonci nad Nisou. V pátek ráno jsme se nasnídali a vydali jsme se k domovu.

Adaptační kurz se nám velice líbil a těšíme se na další akce.

Matěj Brouček
předseda 3. B